IMG-LOGO


schedule of meetings of the public accounts committee.

KARACHI (04 February): The Honorable Chairman, Public Accounts Committee has fixed the meeting of the Public Accounts Committee to consider the Draft Paras for Auditor General Reports for the years mentioned against each in Committee Room No.1, Sindh Assembly Building Karachi, as per schedule below.

S.#

Date

Day

Time

Department

Audit Report to be Consider

1.

14-02-2020

Friday

11:30 a.m.

Municipal Committee Orangi Town

Municipal Committee Baldia Town

Chief Officer Naushero Feroz

TMA Nausheroferoz

UCs of Ghotki @ Mirpurmathelo

Wahi Ghoto / Chandia/ Khambara/ Sain Dino Malik/ Ubaro/ Langho/ Khuhara/ Jarwar/ Mirpurmathelo

 

 

2013-14

2.

15-02—2020

Saturday

11:30 A.M.

Population welfare Department

Sports & Youth Development Department

Public Health Department

District Karachi

 

 

 

2016-17

 

2004-05

3.

17-02-2020

Monday

11:30 A.m.

Dawood University of Engineering & Technology Karachi

District Shikarpur

 

2016-17

 

2004-05

4.

18-02-2020

Tuesday

11:30 A.M.

TMA Shaheed Benazirabad

 

UCs of Tando Allah Yar

Missan Wadi / Tando Soomro/ Dhingano Bozdar/ Tando Allah Yar

2012-13

 

2013-14

5.

19-02-2020

Wednesday

11:30 A.M.

Excise Taxation & Narcotics Department

 

Information Science & Technology Department

 

 

2016-17

6.

20-02-2020

Thursday

11:30 A.M.

TMA Sukkur City

TMA New Sukkur

TMA Saleh Pat

TMA Rohri

2012-13

7.

21-02-2020

Friday

11:30 A.M.

Mehran University Karachi

 

District Tando Muhammad Khan

2016-17

 

2008-09

8.

22-02-2020

Saturday

11:30 A.M.

Irrigation Department

 

Information & Archives Department

2016-17

9.

24-02-2020

Monday

11:30 A.M.

Local Government, Rural Development, Public Health Engineering and Housing Town Planning Department

 

Quaid e Awam University

2013-14

 

 

 

 

2016-17

 

10

25-02-2020

Tuesday

11:30 A.M.

Chief Officer District Council Mirpurkhas

TMA Digri

TMA Jhuddo

 

2013-14

11

26-02-2020

Wednesday

11:30 A.M.

Health Department

 

District Sanghar

2016-17

 

2004-04

12

27-02-2020

Thursday

11:30 A.M.

TMA Thatta

TMA Sujawal

TMA Mirpursakro

TMA Gora bari

 

2012-13

13

28-02-2020

Friday

11:30 A.M.

Home Department

 

District Hyderabad

2016-17

 

2004-05

14

29-02-2020

Saturday

11:30 A.M.

Auqaf Religious Affairs Zakat & Ushr Department

 

District Jacobabad

2016-17

 

 

2004-05

15

03-03-2020

Monday

11:30 A.M.

BISE Sukkur

BISE Larkana

IBA Sukkur

 

2016-17

16

04-03-2020

Tuesday

11:30 A.M.

Korangi Town

UC-1 Bilal Colony

UC-2 Nasir Colony

UC-3 Chakra Goth

UC-5 100 Quarter

UC-8, Zaman Town

UC-9 Hasrat Mohani

Jamshed Town

UC-1 Akhtar Colony

 

 

 

2013-14

17

05-03-2020

Wednesday

11:30 A.M.

District Umar Kot

District Jamshoro

2004-05

2004-05

18

06-03-2020

Thursday

11:30 A.M.

Goth Gadap Town

UC -1 Murad Memon Goth

UC-2 Darsano channo

UC-3 Gadap

UC-8 Manghopir

UC-4 Gujro

UC-5 Sogal

UC6 Maymarabad

UC-7 Yousuf

 

 

2013-14

19

07-03-2020

Friday

11:30 A.M.

District Shaheed Benazirabad

District Matiari

2008-09

20

08-03-2020

Saturday

11:30 A.M.

Chief Officer Jamshoro

TMA Kotri

TMA Manjhand

TMA Thana Bula Khan

2013-14

21

10-03-2020

Monday

11:30 A.M.

TMA Gambat

TMA Kingri

 

UCs of Mirpur Khas Digri/ Kangoro/ Mir Khuda Bux/ Paban/ Soofan Shah/ Tando Jan Muhammad/ Mirpur Old/ Khan/ Turk Ali Marri

 

 

 

2013-14

22

11-03-2020

Tuesday

11:30 A.M.

District Kashmore @ Kandhkot

District Qambar @ Shadadkot

2004-05

23

12-03-2020

Wednesday

11:30 A.M.

Union Councils of jamshoro

Bubak/ Sehwan-I/ Thano Arbab Khan/ Talti/ Allah Bachayo Shoro/ Aamri/ Channa / Dal/ Sewan-II/ Bhan

 

2013-14

24

13-03-2020

Thursday

11:30 A.M.

District Nausheroferoz

District Sukkur

 

 

 

2004-05

25

14-03-2020

Friday

11:30 A.M.

Union Councils of

Shikarpur

Abdoo/ Jindo Dero/ Mehmooda Bagh/ Mirzapur/ Nim Sharif/ Naushero Abro/ Sehwani/ Shabirabad/ Sherkot

2013-14

 

26

15-03-2020

Saturday

11:30 A.M.

Finance Department

Planning & Development

2016-17

27

17-03-2020

Monday

11:30 A.M.

Union councils of Nau Shehro Feroz

Abad/ Abran/ Bhorti/ Chaheen/ daris/ Darya Khan/ Deparja/ Dalipota

2013-14

28

18-03-2020

Tuesday

11:30 A.M.

Agriculture Department

Energy Department

Organ of State (Military secretary to Governor)

2016-17

2016-17

 

2017-18

29

19-03-2020

Wednesday

11:30 A.M.

Union Councils of Larkana

Arija/ Badeh-02/ Baguledero/ Beero/ Chandio/ Bahaman/ Dhamrah/ Fateh Pur/ Gerello/ Jumo Aham

2013-14

30

20-03-2020

Thursday

11:30 A.M.

Livestock & Fisheries Department

Law D


Handouts

CONDOLENCE

06-03-2020

CORONAVIRUS

02-03-2020

CORRIGENDUM

06-01-2020

CHARGE ASSUMPTION

28-11-2019

PAC DIRECTIVES.

29-10-2019